Książki programistyczne

Parę lat temu napisałem posta o ciekawych pozycjach programistycznych do przeczytania. Jednak jak to zazwyczaj bywa w naszym świecie IT – ulegają one szybkiemu przedawnieniu.

Skupiłem się na najciekawszych książkach, które przeczytałem w ciagu ostatnich 2 lat – lub do których wracałem – i które wydaje mi się – nie ulegną szybkiemu przeterminowaniu. I tak oto powstał mój mały ranking:

 1. Czysty kod – czy ktoś spodziewał się czegoś innego na pozycji nr 1? Jest to tak zwana “biblia czystości”. Każdy po prostu musi ją przeczytać.
 2. DDD. Zapanuj nad złożonym systemem informatycznym – tematyka DDD, świetne wprowadzenie do tematu, bardzo spójna i szczegółowa. Autor nie skacze po tematach, stara się powoli wprowadzać nowe elementy. Świetna pozycja!
 3. Zwinne wytwarzanie oprogramowania – R. Martin opisuje zasady SOLID, wzorce projektowe, skupia się na poprawie procesu wytwarzania kodu. Bardzo ciekawa książka, cały czas do niej wracam.
 4. Wzorce projektowe gangu czworga – pozycja, która towarzyszy mi już od kilku lat. Wg mnie najlepiej opisane wzorce projektowe, ale początkowo forma książki może sprawiać problemy. Jednak jeśli przebrniemy ten trudny etap, to potem jest już z górki.
 5. C# od podszewki – bardzo spodobała mi się forma tej książki. Porównuje kod napisany w różnych wersjach C#, począwszy od wersji 1, a skończywszy na 4. Dlaczego umieściłem ją w tym rankingu – w końcu miałem się skupić na “nieprzeterminowanych” pozycjach? Wydaje mi się, że dla własnego dobra, każdy programista powinien zobaczyć, jak dany kod wyglądał w czasach prehistorycznych i porównać go z nowościami wprowadzanymi przez poszczególne wersje.
 6. DDD dla architektów oprogramowania – tematyka DDD, zasady projektowania, implementacji. W porównaniu do poprzedniej pozycji dotyczącej DDD niestety zbyt chaotyczna. Uważam też, że jest za dużo niepotrzebnej treści, co kompletnie wybija z rytmu. Co do polskiego tłumaczenia – czasem pojawiają się niezłe kwiatki. Jeżeli bardzo chcesz, możesz ją przeczytać. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, to odpuść i wybierz “biblię” Evansa 😉

A Wy? Co ciekawego przeczytaliście z tematyki około programistycznej w ciągu ostatniego roku/2 lat?

4 thoughts on “Książki programistyczne

 1. Cześć Maćku!

  Dorzucam do wora ciekawe uzupełnienie do pozycji 1. i 3. z Twojej listy: https://www.amazon.com/Working-Effectively-Legacy-Michael-Feathers/dp/0131177052
  . Michael Feathers opisuje w niej jak zaszczepić wiedzę dotyczącą pisania czystego kodu w projektach, w których ze świecą szukać jakichkolwiek oznak stosowania dobrych praktyk 😉

  A co do zamieszczonej listy, to polecam czytać wszystkie te pozycje w oryginale, po angielsku. Sebastian Gębski już kiedyś doskonale opisał czemu programista musi znać ten język i go praktykować, więc nie będę powtarzał jego wypowiedzi (linka nie wklejam, google nadal jest darmowy 😉 )

  Pozdr,
  MN

  1. Tej pozycji nie znam 😉

   Co do książek po angielsku – jak najbardziej, też je preferuję – o polskich “kwiatkach” napisałem przy okazji pozycji nr 6. Jednak często zdarza się, że książki po prostu dostaję z różnych źródeł i nie zawsze są po angielsku.

   Btw. kilka z w/w mam własnie w oryginalnej wersji, m.in. wzorce projektowe 😉

Zostaw komentarz

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s