PhoneGap. Jak zacząć?

We wcześniejszym wpisie wspominałem o tym, dlaczego warto używać PhoneGap’a do tworzenia aplikacji mobilnych. W tym wpisie pokażę jak od zera utworzyć projekt w PhoneGapie  i uruchomić pierwszą aplikację w telefonie/emulatorze.

Aby rozpocząć korzystanie z PhoneGap musimy ściągnąć instalator np. z GitHuba (alternatywą jest ściągnięcie pliku .zip, rozpakowanie go i uruchomienie specjalnego pliku .bat):

https://github.com/phonegap/phonegap-app-desktop/releases

Po zainstalowaniu, uruchamiamy aplikację i po lewej stronie klikamy +:

pg1

Następnie wybieramy Create new PhoneGap project. Następnymi krokami jest wybór folderu, w któym ma się znaleźć nasza aplikacja, wybór nazwy i opcjonalne ID aplikacji:

pg2

Klikamy Create project i w oknie PhoneGap pojawia się okno z wylistowanymi, istniejącymi aplikacjami:

pg3

Aplikacja jest domyślnie uruchomiona (zielony znaczek play). Wystarczy teraz kliknąć w adres podany w zielonym polu i zostaniemy przeniesieni na stronę naszej pierwszej apki. I teraz 2 ważne sprawy. Możemy naszą aplikację wyświetlać na 3 sposoby:

  1. W przeglądarce – ok, ale to nie to 🙂
  2. W telefonie – musimy ściągnąć z marketu Android lub iOS aplikację PhoneGap. Następnie po jej uruchomieniu w telefonie, wpisać adres z zielonego pola. Nasza aplikacja pojawi się w oka mgnieniu na ekranie. Co więcej, wystarczy, że komputer i telefon znajdują się w tej samej sieci – nie jest wymagane fizyczne połączenie przy pomocy kabla.
  3. W emulatorze – ja korzystam z Ripple, który jest wtyczką do Google Chrome: Ripple

pg4

Jest to w pełni konfigurowalny emulator, aczkolwiek w mojej opinii ma za mało dostępnych modeli telefonów + niestety są one mocno przestarzałe. Jednak na samym początku w zupełności to wystarczy.

To by było na tyle. W następnych postach z serii zajrzę w głąb struktury kodu i pokażę, w jaki sposób stworzyć prostą aplikację przy wykorzystaniu jednego z JS frameworków 🙂

 

Zostaw komentarz

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s