PhoneGap. Warto?

Jakiś czas temu szukałem alternatyw dla programowania aplikacji na Androida. Aplikacji, których funkcjonalność byłaby zamknięta po stronie serwera, natomiast same apki odwoływałyby się do nich. Jednym słowem, potrzebowałem frontendu, bez konieczności korzystania z Android Studio i programowania w Javie – po kilkunastu tak napisanych aplikacjach byłem po prostu zmęczony.

Rozpoczęło się poszukiwanie alternatywy. Nie trwało to zbyt długo, wybór padł na PhoneGap. Czym jest? Frameworkiem do tworzenia aplikacji mobilnych przy wykorzystaniu HTML5 i dowolnego javascriptowego frameworka.

Na początku musimy ściągnąć PhoneGap na komputer. Potem na telefon, na którym będziemy testować naszą aplikację. Co ważne, nie trzeba telefonu podpinać kablem, wystarczy WiFI.

Kolejnym krokiem jest utworzenie projektu i doinstalowanie np. Angulara. Tworzymy sobie pełną strukturę apki i wprowadzamy zmiany. Przy każdym zapisaniu pliku, jeżeli nie występują żadne błędy, aplikacja w telefonie automatycznie odświeży content i od razu zobaczymy te zmiany.

Co ważne, tak przygotowaną aplikację można wykorzystać zarówno na Androidzie, jak i iOS. Jedyne o czym musimy pamiętać, to o przygotowaniu osobnych designów. Bez tego nie da rady, ponieważ sposób wyświetlania elementów znacząco się od siebie różni.

Minusy? Jak na razie zauważyłem, że po kilkunastu odświeżeniach contentu aplikacji, PhoneGap po prostu wyłącza się na telefonie lub przestaje odświeżać widoki. I jest to chyba jego jedyna wada.

Podsumowując – warto zagłębić się w temat i zobaczyć, czy takie podejście tworzenia aplikacji na platformy mobilne komuś odpowiada. Jak dla mnie jest to fantastyczna i dużo prostsza alternatywa dla Android Studio.

2 thoughts on “PhoneGap. Warto?

Zostaw komentarz

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s