Dobry mentor, a początki kariery

Kolejna refleksja. Patrząc wstecz, mogę zauważyć, jak ważne było to na kogo trafiałem na początku swojej przygody z programowaniem. Jak wiele mogłem się nauczyć od programistów w swoich zespołach.

W pierwszych latach kodzenia chłoniemy wiedzę jak gąbka. I nie ma tu żadnej przesady. Każdego dnia powinniśmy się czuć tak, jakby ktoś wkładał nam wiedzę do głowy prosto z wiadra. Jeżeli tak się nie czujemy, to zazwyczaj znaczy, że coś jest z naszym teamem/pracą nie tak – warto się wtedy zastanowić nad zmianami.

Oczywiście pytanie, które nasuwa się z automatu – czy przekazywana wiedza, którą chłonę jest spójna, czy uczy mnie dobrych praktyk, czy trzyma się dobrych zasad (np. SOLID, DRY). To, jaka jest jej jakość, wpłynie prawdopodobnie na całą naszą dalszą karierę. Jeżeli trafimy na – nie bójmy się tego powiedzieć – wspaniałych mentorów, to zostaną nam przekazane świetne wzorce. Należy jednak zaznaczyć, że to, czy z nich skorzystamy, czy nie – będzie zależeć od nas samych.  Jeżeli trafimy na kiepskich, to do głowy trafią nam marnej jakości informacje. I niestety będziemy brnąć coraz głębiej i głębiej w bagienko złych praktyk. To z kolei spowoduje, że sami kiedyś będziemy przekazywać innym kiepskie nawyki.

Nic bar­dziej nie ta­muje postępu wie­dzy, niż zła książka sław­ne­go autora. – Monteskiusz

Sam chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy na początku mojej programistycznej przygody tłukli mi do łba dlaczego tak, a nie inaczej; dlaczego to jest be, a to cacy; dlaczego to co wydaje mi się na pierwszy rzut oka dobre, wcale takie być nie musi; dlaczego mam pisać testy, mimo że wydawały się stratą cennego (a jakże!) czasu; dlaczego klasa nie powinna robić wszystkiego ze wszystkim.

I chyba udało mi się wykorzystać tę wiedzę.

😉

2 thoughts on “Dobry mentor, a początki kariery

 1. Mam wrażenie, że coraz częściej wpisy branżowe stawiają znak równości między coachingiem a mentoringiem. Nie jest to jednak to samo.

  To co opisujesz w swoim tekście jest raczej coachingiem. Coach jest osobą, która uczy Cię dobrych praktyk, kontroluje i ocenia efekty twojego rozwoju. To właśnie dobry coach jest bardzo potrzebny na początku kariery. Mentor to trochę inna para kaloszy i trochę później pojawia się potrzeba wejścia w taką relację.

  Całość zagadnienia studiowałem w ramach podyplomowej “Psychologi w biznesie”.
  Pod poniższym linkiem znajdziesz zwięźle opisane podstawowe różnice.
  http://bit.ly/2g0kmbB

  Pozdrawiam!

Zostaw komentarz

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s