Rozwój programisty – prowadzenie szkoleń, wystąpienia, blog, tworzenie kursów i inne

Rozwój programisty. Jakże szeroki jest to temat. Rozwijamy się każdego dnia poprzez obowiązkowe (praca), dodatkowe (po pracy) programowanie. Poprzez poznawanie nowych bibliotek. Poprzez pracę z różnymi frameworkami. Wreszcie poprzez konsultacje z kolegami/koleżankami, code review czy pair programming.

Oczywista oczywistość. Pytanie – czy to wystarczy? I tak i nie. W ten sposób nabywamy czysto techniczne umiejętności plus w jakimś stopniu te związane ze współpracą. Jednak istnieją również inne obszary, dzięki którym możemy rozwinąć nie tylko techniczny aspekt, ale też ten z zakresu kompetencji miękkich. Poniżej zamieściłem kilka obszarów, w które warto zainwestować swój jakże cenny czas.

Blog

Każdy programista, który chciałby rozpocząć swoją przygodę z programistycznym community (i nie tylko), powinien założyć technicznego bloga. O czym pisać? O wszystkim – od problemów, które się napotkało podczas implementacji, po konfiguracje, rozwiązania, czy wreszcie sam kod. Pisać jak najwięcej – mnie się to ostatnio po kilku latach regularnego pisania niespecjalnie udaje. Ważna informacja – nie boimy się potencjalnych hejterów. Tacy będą zawsze. Należy pamiętać o jednym podstawowym fakcie – na 100 osób w naszej branży znajdzie się maksymalnie 10, które będą chciały nam w jakiś sposób dosrać. Co robić z takimi osobnikami? O ile nie jest to konstruktywna krytyka – po prostu mieć ich w dupie.

Vlog

To samo co powyżej, tylko w formie wideo. Z jednej strony jest trudniej (bo ile razy można w kółko nagrywać i poprawiać! :)), z drugiej strony łatwiej, bo nie trzeba zmóżdżać nad interpunkcją, ortografią i innymi tego typu rzeczami. Gdzie nagrywać? Chyba najłatwiej założyć swój startowy vlog na YouTube – sam się do tego przymierzam i przymierzam.

Wystąpienia

W każdym większym mieście jest wiele programistycznych grup, które zazwyczaj spotykają się raz w miesiącu, żeby posłuchać 2-3 prelegentów opowiadających o konkretnym temacie – czy to związanym z programowaniem, czy “miękkim – technicznym”. Dlaczego w takim razie samemu nie spróbować? Opowiedzieć o C#, JavaScript, Angular, testowaniu jednostkowym, frameworku czy bibliotece? Oczywiście najpierw najlepiej byłoby się wybrać na takie spotkanie w roli biernego słuchacza, zobaczyć jak to wygląda, z czym się to “je”. Następnie warto się przełamać i zadawać pytania prelegentom. Można też pogadać z innymi programistami, którzy również są słuchaczami. Kiedy poczujemy, że jesteśmy gotowi – przygotować sobie temat, zapisać się na konkretny termin – zmobilizuje to do konkretnego działania. Nie bójmy się, że nie damy rady – community nie gryzie!

“Bo bez bojaźni nie rządzono jeszcze żadnym ludem i bez lęku nie będzie się także i w przyszłości żadnym ludem rządzić.” – Mika Waltari

Tworzenie kursów

Kolejnym krokiem prowadzącym do sukcesu jest tworzenie kursów programistycznych. Nie muszą to być nagrania komercyjne – ważne, żeby takie wideo opublikować. Jaki temat wybrać? Ze swojego doświadczenia polecam kompleksowe zagadnienia, np.:

 • Wprowadzenie do Angular
 • Tworzenie aplikacji przy wykorzystaniu .NET Core
 • Machine learning
 • NoSQL
 • Unit testing
 • itd.

Najlepiej, jeżeli nagranie trwa od 4 – 8h, ponieważ w tym czasie jesteśmy w stanie w miarę skutecznie wytłumaczyć temat potencjalnemu słuchaczowi, nie skacząc po tzw. “łebkach”. Oczywiście na początku spróbujmy swoich sił z godzinnym nagraniem – jest wiele kursów, które trwają godzinę i są świetne, np. Angular Tutorial. Co ważne, podczas tworzenia takiego kursu potrzebujemy:

 • Planu ramowego – co, jak i kiedy
 • Planu szczegółowego – konkretnie – o czym chcemy mówić, co chcemy mówić – najlepiej, jeśli będą to krótkie notki na 4-5 zdań
 • Dobrego mikrofonu – na start, słuchawki dla call center z mikrofonem w okolicach 200 zł spisują się świetnie
 • Programu do nagrywania – np. darmowy oCam

Uzbrojeni w taki zestaw jesteśmy gotowi do tego, żeby spróbować naszych sił w tym obszarze.

Prowadzenie szkoleń

Tutaj mamy do czynienia z wyższym poziomem wtajemniczenia. W momencie, kiedy ogłaszamy wszem i wobec, że prowadzimy szkolenia z określonego zakresu, musimy być na tym etapie przygotowani – wszystko musi być dopięte od A do Z. Materiały szkoleniowe, program. Jest to spowodowane tym, że zaraz po ogłoszeniu może się okazać, że mamy pierwszego klienta – i co mu teraz powiedzieć? Że szkolenie nie jest jeszcze gotowe? Czy, że tak tak, wszystko dopięte na ostatni guzik – mimo, że jeszcze nic nie mamy – i naprędce skleimy coś w 2 dni – w takiej sytuacji mogę zagwarantować, że szkolenie będzie do dupy. W jaki sposób organizować klientów? Wszelki możliwy – od poleceń od poprzednich firm korzystających z naszych usług, po Facebooka, Twittera, bloga i Bóg wie co jeszcze. Warto przeprowadzić próbne szkolenie dla swoich znajomych – poznamy wtedy jak to wygląda od kuchni. Następnie kilka razy powtórzyć w domowym zaciszu to, o czym chcemy opowiadać i jesteśmy gotowi na chrzest bojowy.

Inne

Istnieją też inne formy, takie jak pisanie książek, artykułów dla specjalistycznych magazynów (np. Programista), wszelkiego rodzaju audycje (np. DevTalk) – dla chcącego nic trudnego, aczkolwiek nie chcę się na te tematy wypowiadać, ponieważ nie mam w tym żadnego doświadczenia.

Trzymam kciuki za każdego z Was, mam nadzieję, że ten wpis zmotywuje Was do działania.

Do boju! 🙂

2 thoughts on “Rozwój programisty – prowadzenie szkoleń, wystąpienia, blog, tworzenie kursów i inne

 1. Dzięki. Przyjemnie się czytało Twój wpis. Obecnie żyję w mieście gdzie nie ma spotkań programistycznych, myślałem o tym by takowe zapoczątkować ale jeszcze nie wiem jak ugryźć temat.

  1. Szymon, najlepiej będzie zrobić to tak:

   – założyć grupę na meetup.com
   – rozreklamować – poprzez facebooka (np. na .NET Developers Poland), poprzez swojego bloga. Możesz też znaleźć kilka/kilkanaście firm IT w swoim mieście i wysłać im maila informującego o takiej grupie – przy okazji wspomnieć o tym, że szukasz pomieszczenia na takie spotkania – gwarantuję Ci, że któraś firma złoży propozycję
   – znaleźć prelegentów na I spotkanie (najlepiej 2-3 – jednym z nich możesz być Ty)

   Jeżeli zastosujesz się do powyższych wytycznych, to na pewno uda Ci się taką grupę założyć. Powodzenia 😉

Zostaw komentarz

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s