WROC# – edycja 2015

W czwartek, 12.03.2015 r. miałem przyjemność uczestniczyć w organizowanej przez firmę Objectivity konferencji dla .NET developerów. Muszę przyznać, że pomimo tego, że firma pierwszy raz organizowała taki event, wyszło doskonale. Od samego początku byłem bardzo pozytywnie zaskoczony – przy rejestracji otrzymaliśmy różnego rodzaju gadżety – koszulka z logo WROC#, zabawka logiczna, notes, długopis, ankieta oraz plakietkę na smyczy – i to był właśnie najlepszy element – , firma Objectivity zdecydowała się na plakietkę w formie dyskietki, co było świetnym rozwiązaniem:

WP_20150315_004

Następnie, około godziny 9 rozpoczęła się sama konferencja. Sesja otwierająca została przekazana przez jednego z przedstawicieli firmy Objectivity. Następnie odbyła się wg mnie najlepsza tego dnia sesja Innovating the other web Christiana Heilmanna. Chris mówił o tym, na co zwracać uwagę podczas tworzenia aplikacji, jak poprawnie je projektować, tak aby uniknąć różnego rodzaju problemów – najbardziej podobał mi się fragment, w którym pokazywał komunikat z aplikacji mobilnej dotyczący gry Scrabble, a mówiący o tym, że “There is no word OK. Please click OK to close the dialog” 🙂 Prezentacja była świetnie przygotowana pod kątem zarówno merytorycznym, jak i samej prezentacji. Widać, że Heilmann jest przyzwyczajony do tego typu występów, świetnie się go słuchało.

Po krótkiej przerwie na kawę (wydłużyła się z 15 do 20 minut), Mat Ellis przedstawił prezentację Little changes to make your app a lot faster, w której zwracał uwagę na to jak pisać metody, kiedy korzystanie z LINQ jest niewydajne, jak wpływać na proces przyspieszenia działania aplikacji. Merytorycznie, prezentacja stała na wysokim poziomie, jednak co do prezentacji mam pewne zastrzeżenia – było za szybko, za cicho, bez żartów – po prostu nudno.

Kolejna krótka przerwa i Mark Seemann rozpoczął prezentację Type – Driven Development. Była to prezentacja raczej dla miłośników F#, wg mnie Mark chciał za dużo pokazać w jak najkrótszym czasie, co niekoniecznie wyszło na dobre.

Po prezentacji Marka Seemana przyszedł czas na lunch. Jedzenie było zapewnione przez organizatorów (naprawdę wysokie uznanie) – byłem bardzo zadowolony, jednak oczywiście jak to w naszym pięknym kraju słychać było gdzieniegdzie narzekania w stylu “liczyłem na pizzę”, “jestem zawiedziony”, “mogli się bardziej postarać”. Nie rozumiem takich ludzi.

Zaraz po lunchu przyszedł czas na prezentację Dana Northa – była to jedyna typowo miękka prezentacja, jednak wypadła wyśmienicie. Wstyd się przyznać, ale spóźniłem się na nią jakieś 5 minut, czego potem żałowałem. Poprowadzona została z poczuciem humoru i można było wywnioskować po reakcji widowni, że ją bardzo zainteresowała.

Po kolejnej przerwie kawowej wystąpił Maurice De Beijer z prezentacją dotyczącą vNEXT – What is new in ASP.NET vNext? Przedstawił on w sposób zwięzły tematykę związaną z ASP.NET 5 oraz zalety jakie wprowadzi do życia programistów aplikacji webowych. Była to bardzo poprawna prezentacja, aczkolwiek nie dowiedziałem się zbyt wiele nowych rzeczy – spowodowane jest to prezentacją Łukasza Gąsiora na jednym z ostatnich spotkań wrocławskiej grupy .NET, który przedstawił tę tematykę bardzo dokładnie podczas swojego wystąpienia. Osobom, które nigdy wcześniej nie słyszały o vNext – gorąco polecam!

Następnie przyszedł czas na prezentację Decomposing AngularJS, na którą czekałem cały dzień – Chris Klug przedstawił dokładne działanie bindingu w AngularJS. Bardzo dobra prezentacja zarówno od strony merytorycznej, jak i prezentacji. Chris Klug przygotował przyspieszoną i okrojoną wersję bindingu, tak aby zmieścić się w przeznaczonym czasie. Jednak współczuję Chrisowi, ponieważ po wyjściu Angular 2.0, będzie musiał porzucić aktualną i stworzyć zupełnie nową prezentację – o czym poniekąd wspomniał odpowiadając na moje pytanie na poźniejszym panelu dyskusyjnym.

Planowo, po ostatniej przerwie kawowej na scenie miał pojawić się Mark Rendle, jednak nie dotarł z powodu grypy. Zamiast prezentacji odbył się panel dyskusyjny ze wszystkimi prezentującymi tego dnia. Moderatorem został wybrany Dan North, który świetnie wywiązał się z tej roli. Pytania można było przesyłać na twitterze #askwrocsharp. Jedno z pytań, które Dan North zadał swoim “gościom” było moje:

Przechwytywanie

W odpowiedzi, Chris Klug oznajmił krótkie “No.”. Zgodził się ze mną, że owszem, Angular 2.0 dostarcza wiele nowych rozwiązań i rozwiązuje dotychczasowe problemy, jednak jest to coś zupełnie innego i powinno być kompletnie nową biblioteką – w podobny sposób określił to Rob Eisenberg, który odszedł z teamu Angulara, żeby stworzyć kompletnie nową bibliotekę o wdzięcznej nazwie Aurelia.

Po panelu dyskusyjnym przyszedł czas na After Party. Tutaj również popisała się firma Objectivity – po za jedzeniem dostarczono automaty do gier, flippery, rzutki, a co najważniejsze przygotowano turniej w piłkarzyki. Każda z zapisanych par losowała reprezentację narodową, a następnie dzielono je na grupy – wylosowaliśmy Portugalię, jednak odpadliśmy z grupy po zaciętej walce. Zwycięzcami zostali reprezentanci Brazylii, którzy w nagrodę dostali wypasione klawiatury.

Była to jedna z fajniejszych konferencji, na których miałem przyjemność być. W ankiecie napisałem, żeby w przyszłym roku przywieźli do nas Jona Skeeta i Scotta Hanselmana 🙂 Mam nadzieję, że zobacyzmy się za rok na kolejnej edycji WROC#!

Zostaw komentarz

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s