Inicjalizatory obiektów – kilka słów na temat

Jakiś czas temu (nawet nie wiedziałem, że to już tyle czasu minęło!) .NET zaoferował nam możliwość korzystania z inicjalizatorów obiektu, zamiast stosowania klasycznej inicjalizacji. Jak to zwykle bywa, sama idea była świetna, ale już praktyka pokazała, że nie do końca – tak samo jak w przypadku Tuple i var.

Dlaczego tak się stało? Inicjalizatory miały być „cukierkiem”, w prosty sposób, przy tworzeniu obiektu, mogliśmy ustawiać jego propertiesy:

Car car = new Car { Brand = "Ford", Model = "Mustang" };

Rzeczywiście, wygląda to dużo lepiej niż:

Car car = new Car();

car.Brand = "Ford";
car.Model = "Mustang";

Na pierwszy rzut oka nie widać problemów, które mogą wynikać z użycia inicjalizatora. Jednak co w przypadku, kiedy nasz obiekt ma 10 różnych właściwości i nagle dostajemy exception? Czy w tym przypadku prościej jest od razu zobaczyć, w której linii nasz kod się wysypał, czy tracić na to cenny czas, gdy kompilator informuje nas o błędzie w linii nr 13?

Przykład:

1232

W momencie, gdy nasz obiekt jest dosyć duży (ma np. 10 właściwości) i mapujemy go na inny obiekt, zdarza się że przekażemy złą wartość/nie przekażemy wartości i w takiej chwili znalezienie linii, która jest za to odpowiedzialna zajmie dużo więcej czasu niż w przypadku zwykłej inicjalizacji. Jak widać, dla małych obiektów – inicjalizatory są całkiem w porządku, ale niestety przy obiektach większych, kompletnie nie sprawdzają się w praktyce.

 

3 uwagi do wpisu “Inicjalizatory obiektów – kilka słów na temat

  1. Faktycznie debugowanie może sprawiać problemy. Ale moim zdaniem zasadnicza przewaga inicjatorów to nie zainicjowanie obiektu gdy wystąpi błąd podczas inicjacji obiektu

  2. Zabraklo jeszcze tylko napomknac o konstruktorach 🙂

    Przedstawione tu inicjalizatory maja swoje plusy tylko dla obiektow typu DTO bez logiki biznesowej. W innych przypadkach trzeba uzywac konstruktorow dzieki ktorym mozna pokierowac programiste i dac mu wskazowki jak poprawnie stworzyc obiekt.

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s