Literatura .NET – co warto wybrać?

Dzisiejszy wpis o książkach, z których miałem okazję korzystać w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Niektóre pozycje są warte polecenia, inne mniej, a niektóre w ogóle. Z książkami jest jeden podstawowy problem – bardzo szybko się starzeją. Co rusz pojawiają się nowe wersje wraz z nowym framework’iem, np. MVC 4 czy zaraz potem MVC 5. Jednak kilka pozycji jest naprawdę godnych polecenia pomimo istnienia na rynku nowszych wersji.

Oto i one:

1. Andrew Troelsen – Język C# 2010 i platforma .NET 4.0 – przede wszystkim nie jest to książka z cyklu “.NET w tydzień”. Żeby zrozumieć poszczególne rozdziały, trzeba mieć jakiekolwiek podłoże C++/C#. Pamiętam, że przy pierwszym podejściu do książki, jeszcze w wersji 2.0 musiałem się poddać – nie podołałem. Natomiast już przy drugim podejściu do wersji 4, odkryłem książkę praktycznie na nowo. Bardzo dokładnie opisany język C# i platforma .NET. Być może trochę za droga zaraz po wydaniu (w chwili, gdy dokonywałem zakupu – 199 zł), aczkolwiek w tej chwili można ją znaleźć za bezcen – i jak najbardziej ją polecam.

2. Adam Freeman – ASP.NET MVC 4. Zaawansowane programowanie – ta pozycja bardzo przypadła mi do gustu, ciekawie opisane aspekty projektowania aplikacji od samego początku do końca i co ważne – wraz z testowaniem. Co prawda ma w nazwie “zaawansowane programowanie”, aczkolwiek mogę polecić ją również osobom z zerowym doświadczeniem w ASP.NET MVC – dzięki tej książce nabiorą dobrych nawyków. Świetnie opisany routing, filtry, sposób w jaki tworzyć model, co powinno się w nim znaleźć. Bardzo praktyczne podejście do programowania.

3. Zbigniew Fryźlewicz, Ewa Bukowska, Daniel Nikończuk – ASP.NET MVC 4. Programowanie aplikacji webowych. – niestety, ta pozycja na tle książki Adama Freeman’a wypada bardzo kiepsko. Nie wiem czym jest to spowodowane, ale w wielu momentach podejście przy tworzeniu aplikacji woła o pomstę. Początkowo myślałem, że trafiłem na dobrą pozycję, ale wraz z pierwszą przykładową aplikacją widzę, że jest przeciętna.

4. Jon Skeet – C# od podszewki. Wydanie II. – Kto nie zna Jona Skeeta? 80% młodych programistów wychowało się na jego odpowiedziach w serwisie Stackoverflow.com. Niech Was nie zmyli tytuł – C# od podszewki to nie podstawy, a pokazanie w jaki sposób zmieniała się platforma .NET od najstarszej wersji do .NET 4. Książka wygląda w ten sposób:

 • Postawiony problem
 • Rozwiązanie tego problemu przy wykorzystaniu poszczególnych wersji .NET, ze wskazaniem “co, jak i dlaczego”

Wg mnie pozycja godna uwagi każdego programisty. A Wy jakie macie propozycje?

 

7 thoughts on “Literatura .NET – co warto wybrać?

 1. Brakuje tutaj absolutnej podstawy podstaw:

  C# via CLR – Jeffrey Richter

  Ta książka się nie starzeje ponieważ opisuje jak działa CLR, a znajomość jego działania jest podstawą dobrego zrozumienia platformy i w efekcie pisanie poprawnego kodu.

  1. @badamczewski, oczywiście, że brakuje, ale to są książki, które otworzyłem w ciągu ostatnich 12 miesięcy – oczywiście wymieniona przez Ciebie pozycja to podstawa 😉

 2. C# Reference 5.0, omawia zagadnienia szczegółowo bez zbędnych dywagacji, uważam że godna polecenia

 3. C# 5.0 in a Nutshell, 5th Edition – kozacka książka, panowie Albahari podejmują się tematów, które inni uważają za zbyt zaawansowane, żeby je omawiać, np.: “there are additional (somewhat esoteric) details regarding the collection process I haven’t covered here
  (such as weak references and object resurrection), you are now in a perfect position for further exploration on your own” – Pro C# 5.0 and the .NET 4.5 Framework, Andrew Troelsen

 4. Dzięki za dobry wpis. Jestem dopiero na początku drogi i takie uwagi są dla mnie bardzo cenne. Będę wiedzial na co warto poświęcić czas. Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s