Literatura .NET – co warto wybrać?

Dzisiejszy wpis o książkach, z których miałem okazję korzystać w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Niektóre pozycje są warte polecenia, inne mniej, a niektóre w ogóle. Z książkami jest jeden podstawowy problem – bardzo szybko się starzeją. Co rusz pojawiają się nowe wersje wraz z nowym framework’iem, np. MVC 4 czy zaraz potem MVC 5. Jednak kilka pozycji jest naprawdę godnych polecenia pomimo istnienia na rynku nowszych wersji.

Oto i one:

1. Andrew Troelsen – Język C# 2010 i platforma .NET 4.0 – przede wszystkim nie jest to książka z cyklu „.NET w tydzień”. Żeby zrozumieć poszczególne rozdziały, trzeba mieć jakiekolwiek podłoże C++/C#. Pamiętam, że przy pierwszym podejściu do książki, jeszcze w wersji 2.0 musiałem się poddać – nie podołałem. Natomiast już przy drugim podejściu do wersji 4, odkryłem książkę praktycznie na nowo. Bardzo dokładnie opisany język C# i platforma .NET. Być może trochę za droga zaraz po wydaniu (w chwili, gdy dokonywałem zakupu – 199 zł), aczkolwiek w tej chwili można ją znaleźć za bezcen – i jak najbardziej ją polecam.

2. Adam Freeman – ASP.NET MVC 4. Zaawansowane programowanie – ta pozycja bardzo przypadła mi do gustu, ciekawie opisane aspekty projektowania aplikacji od samego początku do końca i co ważne – wraz z testowaniem. Co prawda ma w nazwie „zaawansowane programowanie”, aczkolwiek mogę polecić ją również osobom z zerowym doświadczeniem w ASP.NET MVC – dzięki tej książce nabiorą dobrych nawyków. Świetnie opisany routing, filtry, sposób w jaki tworzyć model, co powinno się w nim znaleźć. Bardzo praktyczne podejście do programowania.

3. Zbigniew Fryźlewicz, Ewa Bukowska, Daniel Nikończuk – ASP.NET MVC 4. Programowanie aplikacji webowych. – niestety, ta pozycja na tle książki Adama Freeman’a wypada bardzo kiepsko. Nie wiem czym jest to spowodowane, ale w wielu momentach podejście przy tworzeniu aplikacji woła o pomstę. Początkowo myślałem, że trafiłem na dobrą pozycję, ale wraz z pierwszą przykładową aplikacją widzę, że jest przeciętna.

4. Jon Skeet – C# od podszewki. Wydanie II. – Kto nie zna Jona Skeeta? 80% młodych programistów wychowało się na jego odpowiedziach w serwisie Stackoverflow.com. Niech Was nie zmyli tytuł – C# od podszewki to nie podstawy, a pokazanie w jaki sposób zmieniała się platforma .NET od najstarszej wersji do .NET 4. Książka wygląda w ten sposób:

  • Postawiony problem
  • Rozwiązanie tego problemu przy wykorzystaniu poszczególnych wersji .NET, ze wskazaniem „co, jak i dlaczego”

Wg mnie pozycja godna uwagi każdego programisty. A Wy jakie macie propozycje?

 

7 uwag do wpisu “Literatura .NET – co warto wybrać?

  1. Brakuje tutaj absolutnej podstawy podstaw:

    C# via CLR – Jeffrey Richter

    Ta książka się nie starzeje ponieważ opisuje jak działa CLR, a znajomość jego działania jest podstawą dobrego zrozumienia platformy i w efekcie pisanie poprawnego kodu.

    1. @badamczewski, oczywiście, że brakuje, ale to są książki, które otworzyłem w ciągu ostatnich 12 miesięcy – oczywiście wymieniona przez Ciebie pozycja to podstawa 😉

  2. C# 5.0 in a Nutshell, 5th Edition – kozacka książka, panowie Albahari podejmują się tematów, które inni uważają za zbyt zaawansowane, żeby je omawiać, np.: „there are additional (somewhat esoteric) details regarding the collection process I haven’t covered here
    (such as weak references and object resurrection), you are now in a perfect position for further exploration on your own” – Pro C# 5.0 and the .NET 4.5 Framework, Andrew Troelsen

  3. Dzięki za dobry wpis. Jestem dopiero na początku drogi i takie uwagi są dla mnie bardzo cenne. Będę wiedzial na co warto poświęcić czas. Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s